Please log in or register to like posts.
News

İğne oyasının Anadolu’da bu denli çok sevilmesinin nedeni topraklarımızın ipek yolu üzerinde olması ve ipliğin bu yol üzerinden taşınmasıymış.

İğne Oyası Nasıl Yapılır? 
Küçük iğnelerle düğümleme yöntemiyle yapılan iğne oyası, sıklaşan düğümlerle birlikte örgü halini alıyor.  İğne üzerine iplikle ilmik geçirerek ve iğneyle ipliği bu ilmik içinden çekerek yapılan iğne oyalarının, kare ve üçgen olmak üzere iki ilmek çeşidi bulunur.

Tekli sarma iğne oyası  veya çiftli sarma iğne oyası biçiminde yapılabilen iğne oyalarının, tekli sarmasında, önce kumaşa batırılan iğnenin üstüne ipliğin sağdan sola doğru çevrilmesiyle bir halka oluşturulur. İlmekler belli aralarla tekrar edilerek zürafa adı verilen birinci sıra tamamlanır. Dönüş sırasında aynı ilmek soldan sağa doğru yönlendirilen halka içinden geçirilerek yapılmaktadır.

İğne Oyası Örnekleri?
İğne oyalarının kullanıldıkları yerler saymakla bitmez ama en çok kullanılan yerler yazmalar, tülbentler, eşarplar, seccadeler, masa örtüleri, çantalar, kolyeler,  küpeler, fiskos ve birçok yerdeiğne oyası süslemelere rastlarsınız.  Özellikle yazma iğne oyası ve tülbent iğne oyasımodelleri çok fazla ilgi görüyor.

İğne oyaları objelerimizi estetik hale getirir ve güzelleştirir.  Sağlıcakla kalın…

En güzel İğne Oyası Modelleri

 

Bir önceki yazımız olan 2014 En Güzel Havlu Kenarı Modelleri başlıklı makalemizde 2014 En Güzel Havlu Kenarı Modelleri, 2014 havlu kenarı modelleri ve havlu kenarı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.