Please log in or register to like posts.
News

Uzun zamandan beri kullanılan yemeni oyası günümüzde hız kesmeden kullanılmaya devam etmektedir. Türkülerde dahi yer alan yemeni aynı zamanda Türk kültürünün de bir simgesidir.

Tarih boyunca aktarılarak günümüze gelen yemeniler yine ilgiyi toplamaktadırlar. Yeni oyası yemeni örnekleri bayanlar için vazgeçilmezdir. Köşelerini oyaladıkları yemenileri en önemli aksesuarları olarak kullanmaktadırlar. Ağır modellerle süslenen yemeniler kendi renkleriyle birleşince çok güzel bir görünüm elde edilmektedir. Yeni yemeni örneklerini çevrelerinden veya internetten takip eden bayanlar üzerine en uygun modeli bulup bütünleyerek başlarına bağlamışlardır.

Köy veya şehir hayatı gözetmeden her yerde rahatça kullanılabilecek aksesuardır yemeni. Kullanım kolaylığı ve görüntü şıklığı sayesinde gönüllerde bu yeri kazanmayı başarmıştır. Son zamanlarda yemeniyi sadece örtü olarak değil bazı tokalar ve iğneler sayesinde birleştirerek bluz yapma tarzı da doğmuştur. Çok şık ve gösterişli bir görüntü ortaya çıkaran bu yemeniler modaya olağanın dışında bir fark katmayı da başarmıştır.  Köşeleri oyalanmış yemeniler omuzda veya sırtta birleştirilmek suretiyle yeni bir bluz ortaya çıkarmayı sağlamıştır.

Yemeni işte bu iki türlü kullanılışıyla da Türk kadınlarının sürekli kullandığı bir aksesuar olmayı başarmıştır. Böylece hem kültürel değerler yok edilmemiş hem de yeni yemeni oyası örnekleriyle değerlerin taptaze kalması sağlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Boncuk İşi Salon Takımı Modelleri başlıklı makalemizde Boncuk İşi Salon Takımı Modelleri, salon takımı ve salon takımı modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.