Please log in or register to like posts.
News

Zaman içerisinde uç dantel örnekleri sıkça kullanılmıştır ve halen de kullanılmaya devam edilmektedir. Havlu kenarlarını, çarşaf kenarlarını en şık en zarif şekilde gösterecek modeller hep aranış içinde olmuştur. Bulunan modeller değiştirilmiş geliştirilmiş ve daha iyi, daha kullanışlı ve tabi ki daha zarif uç dantel örnekleri ortaya çıkarılmıştır. Uç dantel örneklerini hanımlar mil ile örmektedirler. Çarşaf kenarlarının dört bir ucuna yaptıkları göz alıcı modeller yeri geldikçe kıskanılmaya bile dönüşmüştür. Bunun sebebi çarşaf kenarının günlerce belki haftalarca uğraşarak oluşturulması olmaktadır. Bu uzun süreli uğraş sonunda çeyizde yerini alan uç dantel örnekleri geline annesinden büyük bir hatıra olarak kalmıştır. Koltuk örtülerinin uç dantelleri günümüzde eskisi kadar önemli olmasa da varlığı yok sayılamaz. Havlu kenarlarındakilerse yerlerini asla kaptırmamaya daha uzun yıllar devam edeceklermiş gibi görünmektedirler.

 

İşte böylece hanımların el emeği göz nuru uzun çabalarının sonucu uç dantelleri sürekli kullanılarak kullandırılarak tarihe gömülmesi engellenmektedir.  Uzun yıllar bunun böyle sürmesi ve zarafetini koruması için havlu kenarları çarşaf pike ve kanepe örtüleri uç dantelle süslenmeye devam edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Örgü Çocuk Şapka Modelleri başlıklı makalemizde çocuk şapka modelleri, Örgü Çocuk Şapka Modelleri ve şapka modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.