Please log in or register to like posts.
News

Bu ürünler çeşitli ek işçilikleri ile yapılmaktadır. İğne oyası ile yazma kenarının yapılması da geçmişten bu yana toplumumuzda var olan geleneksel el işçiliklerinden biridir. Toplumumuz içerisinde geçmişten bu yana sürdürülen bu gelenek günümüzde de en canlı haliyle yaşatılmaktadır. İğne oyasının yapımı oldukça zor ve emek isteyen bir iştir. Ancak buna rağmen yazmaların kenarları genellikle iğne oyası ile süslenir. İğne oyasının tek bir modeli yoktur. Basit iğne oyası modelleri olduğu gibi çok daha karmaşık ve çok daha fazla emek, dikkat isteyen iğne oyası modelleri de bulunmaktadır.

Bu noktada önemli olan kişinin kendi beğeni ve zevklerine uygun bir şekilde istediği modeli seçmesidir. Bir yazma için seçilecek olan iğne oyası modeli öncelikli olarak yazmanın rengine uyumlu olmalıdır. Ancak bu şekilde istenen estetik görüntü ortaya çıkar. İğne oyası her ne kadar yapımı zor olan bir işlem olsa da basit iğne oyası modelleri sayesinde hemen hemen herkes iğne oyası yapımına başlayabilir. Bu gibi basit modellerden başlamak kişinin el becerisini geliştirmesine ve ileride daha zor modelleri yapabilmesine olanak tanımaktadır.

Bir önceki yazımız olan İğne Oyası Fiyonk Örnekleri başlıklı makalemizde fiyonk, fiyonk örnekleri ve iğne oyası fiyonk hakkında bilgiler verilmektedir.

Reactions

One comment on “Basit İğne Oyası Modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.