Bir aralar ponpon yapımına sarmıştım, elimde yün sürekli ponpon yapıyordum.Tabi bu kadar uğraşınca ponpon ile ilgili farklı stiller geliştirdim o kadar ki desenli ponpon yapımına kadar gitti olay. Etrafımdaki arkadaşlarımla dahi deseni nasıl yaptığımı paylaşmazken bloğum için feda olsun dedim ve herşeyi anlattım 🙂
Şapkaları süslemede, kolye yapımında, atkı yapımında ne bileyim envai çeşit süslemede kullanılabilir ponponlar.

 

 

 Renk seçimleri kullanacağınız yere göre tamamiyle size kalmış, ben yılbaşı konseptinde yapacağım için kırmızı ve yeşil yün aldım. Yün seçimi de çok önemli resimdeki gibi tüğlü olmayan ne çok ince nede çok kalın yün seçilmeli.
 Ben herşeyde olduğu gibi ponpon yapımında da makinasına yok kartonuna falan karşıyım o kadar uğraşmak bana zor geliyor bu yüzden ben elime sarıp hızlı hızlı yapıyorum ponponları. Yapmak istediğiniz boyuta göre iki, üç yada dört parmağa sarabilirsiniz. Ne kadar çok dolarsanız ponpon o kadar dolgun olur, aşırı sıkıp elinizi kangren yapmayın tabi 🙂
Yeteri kadar sardıktan sonra tam ortasından sardığınız yünü kullanarak ponponu bağlıyorsunuz.
 Ponponu sıkıca bağlayıp düğüm attıktansonra makas ile birleşik olan kısımlarını kesiyorsunuz.
 Pomponu istediğimiz boyuta gelene kadar makas yardımı ile kırpacağız.Ponponu bağladığınız yünü elinizde tutup yünü kırparken onu kesmemeye çalışın ama arada fireler oluyor emin olun 🙂 Böyle bir durumda ponpona iğne ile ip geçirebilirsiniz yumuşak olduğu için iğne ile ip geçirmek çok kolay olacaktır.
 Aynı işlemleri kırmızı yün ile yaptım.
 Gelelim desen yapma kısmına, seçtiğiniz bir rengi elinize doladıktan sonra üzerine ortalayarak başka bir yün saracaksınız ve tek yünde yaptığınız işlemlerin aynısını burada yapacaksınız.
Kırptığınızda ikinci rengin desen gibi durduğunu göreceksiniz.Ayrıca kırpma işlemini yaparken alt kısma bir kutu, kap vs koymanızı tavsiye derim. Yün kırparken bayağı bir pislik çıkacaktır. Bunları nasıl değerlendirsem diye düşündüm ama bulamadan atmak zorunda kaldım 🙂
Bu sefer kırmızı yün üzerine yeşil desen oluşturuyoruz. Bu arada kırmızı ve yeşil ile ilk defa karışım yaptım bu aynı çileğe benzedi, çilek olarak kullanılabilir konsepte göre.
Şimdi de kırmızı ve yeşil ipi aynı anda doladım ve kırçıllı bir ponpon oluşturdum.
Bunlar size yetti mi bana yetmez 🙂 Bu sefer üç katmanlı bir sarma tarzı ile ponpon üzerinde halka yaptım 🙂 Önce yeşil ipi sardım sonra ortalayarak kırmızı ipi sardım ve son olarak da yine yeşil ipi şerit şeklinde en ortaya sardım. Bu kısmı başka bir renk ile yapıp üç farklı renk katmanı da yaratabilirsiniz.
Ve karşınızda birbirinden renkli ve güzel ponponlarım 🙂 Ben başka bir yerde desenli ponpon görmedim daha önce, tabiki yapılmış olabilir ama benim karşıma çıkmadı hiç.
Daha önce mavi-pembe , siyah-pembe ve siyah-mavi konseptlerde ponponlar da yapmıştım. Hatta gösterdiğim sarım teknikleri ile ponpondan nazar boncuğu bile yapabilirsiniz.

Benim elim kıymetlidir öyle yün falan sarıp canımı acıtamam diyenler ise üzülmesin onlar için zahmetli fakat acısız bir ponpon sarma yöntemi tarifi verebilirim. Kestiğiniz karton daireler yardımı ile elinize sarmadan ponpon yapabilirsiniz.
Burada desen oluşturmak içinse asıl katı sardıktan sonra karşılıklı iki uca ayrı ayrı yünler sarabilirsiniz, ben denemedim ama mantık olarak olması gerekli 🙂

Bir önceki yazımız olan 2016 Bere modelleri başlıklı makalemizde 2016 bereleri, bere çeşitleri ve el işi bereler hakkında bilgiler verilmektedir.