Please log in or register to like posts.
News

İstatistiklere göre Türkiye’de kadınlarda ortalama yaşam süresi 74, erkeklerde ise 70. Ancak kadınlar erkeklerden daha çok hasta oluyor. Hastalık yükünün ağırlığında üreme sistemi sorunları başı çekiyor.

11. Ulusal Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresi’nde konuşan TJOD 2. Başkanı ve Avrupa Kadın Doğum Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Baloğlu, Türkiye’de kadınların ortalama yaşam süresinin 74, erkeklerin 70 olduğunu söyledi. Prof. Baloğlu, kadınların üreme sağlığı sorunlarını erkeklerden çok daha fazla yaşadıklarını söyledi.

Bu sorunların 15-49 yaş aralığında arttığını söyleyen Baloğlu’na göre, bu tabloda, kadına verilen sağlık hizmetinin yetersizliği kadar, kadınların bilinç seviyesi de etkili: “Türkiye, kadına sağlık hizmeti sunulması konusunda birçok ülkenin gerisinde. Kadınların da özellikle gebelik konusunda farkındalıkları yetersiz. Bu da eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor. Kadınlarda; gebelikte kilo alımı, taramaların zamanında yapılması, kullanılan ilaçlar, tansiyon ve şeker takibi gibi hem kendisinin hem de bebeğinin ölümünü önleyecek konularda yeterli bilinç yok.”

Kaynak : haber7.com

Bir önceki yazımız olan Anadolu kadını dünyaya açılacak başlıklı makalemizde aile ve sosyal politikalar bakanı fatma şahin, anadolu kadını ve el emeği ürünler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.