Please log in or register to like posts.
News

anlatımlı lif modelleri , lif modeli resimli , lif modeli yapılışı , resimli anlatımlı

1
1. Başlangıç için 6 zincir çekip halka şeklinde kapatıyoruz.4 zincir çekip tığın başını dolayarak zincir boyunda uzatarak ikili trabzan yapıyoruz aralarında 1 zincir çekerek başta çektiğimiz 4 zincirde dahil toplamda 12 trabzan yapıyoruz sabitleyerek ipimizi koparıyoruz.
2 2a

2. Diğer ipimizi altta yaptığımız trabzanlardan birinin tepesine sabitliyoruz. 3 zincir çekiyoruz tığın başını dolayıp yanındaki deliğe örmeden 5 defa batıyoruz 5 defada diğer deliğe batıp toplam 10 taneyi tek seferde topluyoruz 3 zincir çekip yanındaki trabzanın tepesine sabitliyoruz. Tekrar 3 zincir çekip tığın başını dolayarak yanındaki deliği örmeden 5 defa batıyoruz tekrar yan taraftaki deliğe 5 defa batıp toplam 10 tanesini aynı anda topluyoruz tekra 3 zincir çekip yan tarftaki trabzanın üzerine sabitliyoruz. Bu işlemi toplam 6 fıstık oluncaya kadar bu şekilde yapıyoruz. İpi koparıp üst kısma geçmek için diğer ipimizi alıyoruz.


3
3. İpimizi yapmış olduğumuz fıstıklardan birinin üzerine sık iğne yardımıyla sabitliyoruz. 9 zincir çekip diğer fıstığın üzerine sık iğne yardımıyla sabitliyoruz başlangıç noktasına kadar bu şekilde devam ediyoruz. 4 zincir çekip çekmiş olduğumuz 9 zincirin içerisine 4 zincirle beraber toplam 12 tane ikili trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekip diğer 9 zincirin içerisin 12 tane ikili trabzan yapıyoruz bu işlemi sonuna kadar bu şekilde yapıyoruz.


4 4a 4b 4c

4. 2. sırada 3 zincir çekip tığın başını dolayıp yanındaki trabzanın arkasından alarak ikili trabzan örüyoruz tekrar başını dolayıp tekrar diğer yanındaki trabzanın arkasından alarak ikili tarbzan yapıyoruz 12 trabzanı bu şekilde yapıp 1 zincir çekip tığın başını dolayarak 6 defa delige batıp hepsini tek seferde toplayıp fıstık yapıyoruz 1 zincir çekip tekrar aynı yere aynı şekilde fıstık yapıyoruz tekrar tığın başını dolayıp yandaki trabzanın arkasından alarak ikili trabzan yapıyoruz bu işlemleri sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Bunu 5 sıra bu şekilde devam edip ortasını bu şekilde tamamlıyoruz.


5
5. Ön yüzünde son olarak ortasında yaptığımız motiflerden yapıp birleştiriyoruz.


6
6. Arka parçası için 8 zincir çekip halka şeklinde kapatıyoruz. 3 zincir çekip zincirle beraber toplam 20 tane ikili trabzan yapıyoruz. arkasında ki parçayı tamamlamak için toplam 10 sıra örüyoruz. 2. sırada her tabzanın üzerine iki tane ikili tarabzan yapıyopruz. 3. sırada 2 trabzan yapıp 3. trabzana iki tane ikili trabzan yapıyoruz daha sonraki sıralarda son sırada 84 trabzan olacak şekilde aralarda artırarak tamamlıyoruz.


7 7a 7b 7c

7. Resimdeki gibi bitiş yerinden ön parçaya sabitliyoruz. 9 zincir çekip fıstığın ortasına batıyoruz sonra 8 zincir çekip diğer fıstığın üzerine batıyoruz tekrar 9 zincir çekip arka parçadan 28 trabzan sayıp ön parçayı arka parçaya sabitliyoruz.3 zincir çekip 28 trabzanın üzerine ikili tarabzan yaparak diğer uca geliyoruz. Çekmiş olduğumuz 9 zincirin içerisine 15 tane ikili trabzan yapıp 8 tane çektiğimiz zincirin içerisine 12 tane ikili trabzan yapıyoruz ikinci 9 zincirin içerisine 15 tane ikili trabzan yapıyoruz tekrar arka parçaya gelince tekrar 28 trabzanı örüp ön parçaya gelince trabzanların arkasından alarak örüyoruz. 4 sıra örüyoruz arkayı düz önü arkadan alarak örüyoruz.


8
8.Ön parçayı motiflerden arka parçaya sündürme (örümcek) yardımıyla birleştirerek tamamlıyoruz.
Not: Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.

Bir önceki yazımız olan 2013 El Örgüsü Lif Modelleri başlıklı makalemizde el işi lif örnekleri, el örgüsü lif modelleri ve el örgüsü lif modelleri 2013 hakkında bilgiler verilmektedir.

Reactions

One comment on “Anlatımlı Lif Modeli El işi örgü

  1. Bu model ve anlatımı bizim sitemizden alınmış. Anlatımıyla beraber kopyalanan içeriğe en azından kaynak göstermeniz gerekirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.